SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wiek dziecka a bumerang

Nie ma jednej złotej zasady, w jakim wieku dziecko może zacząć rzucać bumerangami, ani też od którego modelu bumerangu powinno zacząć.

Wiek 4-6 lat, wydaje się być zbyt wczesnym jak na rzucanie bumerangami, jednak ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych cech budowy ciała.

Wśród dzieci tak mniej więcej do 7-8 roku życia często zdarzają się problemy z koordynacją ruchową. Jest to spowodowane nierównomierym ogólnym bilansem mięśniowym. W tym czasie wzrost mięśni u dzieci jest bardzo szybki i większości przypadków nieregularny.
W młodym rozbudowujacym się organiźmie, niektóre partie mięśni rozwijają się szybciej niż inne. Przez to w trakcie wykonywania ruchu niektóre silniejsze, szybciej i mocniej rozwinięte mięśnie, mają przewagę nad tymi słabszymi, które się wolniej rozwijają. Objawia się to właśnie słabą koordynacja ruchową, lub czasami wręcz jej brakiem. Niestety koordynacja jest konieczna do wykonania prawidłowej techniki rzutu bumerangiem.
Ten mięsniowy chaos zwykle wyrównuje się w wieku około 9-11 lat. Kolejne przyspieszenie w tempie rozwoju ciała następuje w okresie dojrzewania w wieku 12-16 lat. Jednak ten drugi szybki wzrost jest już na ogół bardziej zrównoważony i nie ma wpływu na harmonię ruchu tak jak ten pierwszy.

Moje dzieci i bumerangi

Mój starszy syn zaczął poprawnie rzucać bumerangiem jak miał około 11 lat, natomiast młodszy robił to prawidłowo już w wieku 6 lat.
Obaj pod moim okiem mieli równe szanse od małego, zatem na przykładzie własnej rodziny wiem że nie ma na to reguły.

Jeśli dziecko bardzo chciałoby mieć bumerang, ale nie mamy pewności czy sobie z nim poradzi, proponuję zrobić dziecku próbę.
To dość szybki i łatwy do przeprowadzenia test:

  • Jeśli dziecko potrafi rzucić kijem, o 30-40 cm długości i 2-3 cm średnicy, na odległość 8-10 metrów lub więcej, to powinno również poradzić sobie z bumerangiem.
  • Jeśli do tego potrafi rzucić tak żeby lecący kij wpadł rotację to są duże szanse na to że bumerang będzie chciał wrócić.


Łowca Bumerangów

pixel